Konec směrnice o platformové práci?

Kateřina Demová

Datum publikace: 28.02.2024

V pátek 16.2.2024 se na půdě Rady EU nepodařilo získat potřebnou podporu členských států pro schválení návrhu směrnice o zlepšení pracovních podmínek při práci prostřednictvím platforem.

Návrh pravidel týkajících se práce prostřednictvím platforem byl poprvé představen v prosinci 2021, kdy byl vítán jako první pokus Evropské unie o regulaci rostoucí sdílené ekonomiky, která často přesahuje rámec právních předpisů.

Problematickou částí práce pro platformy, mezi které patří například Uber, je totiž skutečnost, že jejich spolupracovníci – fyzické osoby činnost pro platformy často vykonávají jako osoby samostatně výdělečně činné, přestože jejich činnost ve skutečnosti vykazuje znaky závislé práce. Cílem směrnice měla být právě ochrana těchto osob.

Ochrana měla spočívat například v zavedení právní domněnky existence pracovního poměru mezi platformou a spolupracovníkem platformy při splnění směrnicí stanovených podmínek. 

Navrhovaný text směrnice se ale po řadě úprav doposud nepodařilo na půdě Rady EU prosadit, neboť jej řada států považovala za kontroverzní. V historii se mezi odpůrce směrnice počítala například i Česká republika. 

Na počátku letošního února bylo dohodnuto, že Radě EU bude k hlasování předložena verze směrnice obsahující mírnější pravidla. Hlasování ale zablokovaly 4 státy EU – Řecko, Německo, Estonsko a Francie.

Aktuálně se nejeví jako velmi pravděpodobné, že by Belgie, jako současný držitel rotujícího předsednictví EU, sehnala dostatečnou podporu pro další pokus o hlasování, a to zejména z důvodu blížících se červnových voleb do Evropského parlamentu.

JUDr. Kateřina Demová, Ph.D.